Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek.
Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím".
Autor: Eliška Sýkorová, Foto: Lidové noviny Rozhovor: Pavel Vosoba - lektor Calm
S tímto tvrzením souhlasí i pracovní skupina zabývající se výzkumem duševního zdraví dětí a adolescentů (DZDA), působící při Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ). „Stanovit jedinou příčinu, která by vysvětlovala počty duševních obtíží u dětí a dospívajících, je velmi obtížné. Zpravidla za vznikem takových potíží stojí kombinace řady faktorů,“ uvádí DZDA. „Mezi ně může patřit například rodinné a školní prostředí, vliv technologií, začínající partnerské vztahy, užívání návykových látek, ale také celospolečenské klima a zásadní kulturní a politické události,“ dodává.
1 ze 7 dětí se potýká s psychickými problémy podle WHO, 2021
O psychických problémech hovoří i další studie. Podle Světové zdravotnické organizace se jedno ze sedmi dětí potýká s psychickými problémy (World Health Organiation, 2021), další výzkum uvádí, že jednou z pěti nejčastějších duševních onemocnění je deprese a úzkost (Merikangas et al., 2009). O nízkém well-beingu mladých lidí svědčí i Národní monitoring duševního zdraví dětí a adolescentů, který v roce 2023 provedla skupina DZDA. Monitoring se týkal 6036 žáků 9. ročníku primárního a nižšího sekundárního vzdělávání napříč celou Českou republikou. Na základě četnosti výsledků, které žáci uvedli v jednotlivých škálách, výzkumníci zjistili, že nízký well-being je přítomen u více jak 50 % žáků devátých tříd v České republice. 30 % žáků projevilo známky středně těžké až těžké úzkosti, 4 z 10 žáků devátých tříd vykazovalo známky středně těžké až těžké deprese. Dívky se potýkaly s horším duševním zdravím ve všech oblastech, přičemž oproti chlapcům jich více než dvojnásobek trpělo depresivními i úzkostnými příznaky. Stav duševního zdraví u dívek a chlapců byl napříč kraji konzistentní.
Dívky se potýkaly s horším duševním zdravím ve všech oblastech, přičemž oproti chlapcům jich více než dvojnásobek trpělo depresivními i úzkostnými příznaky podle skupiny DZDA, 2023
Podle serveru Echo24 se snižuje také životní spokojenost a vyrůstá tedy takzvaná „ztracená generace“. Článek vycházející ze studie Národního úřadu pro ekonomický výzkum Spojených států amerických zobrazuje míru spokojenosti mladých lidí v anglicky mluvících zemí. „Tradičně platilo, že životní spokojenost měla tvar křivky U, která klesala v mladém věku, ale s přibývajícími roky opět stoupala. Nová data však ukazují, že tento trend už neplatí,“ uvádí autor článku Viktor Horák. Podle výzkumníků nyní nepozorujeme jen přirozenou fluktuaci nálady, ale opravdový problém v oblasti duševního zdraví u mladých lidí.
Poděbradské centrum Calm2be minulý rok představilo roční preventivní program Snowflakes – nejsem sněhová vločka, ve kterém zvyšuje odolnost mladých lidí. Během osmi setkání se klienti na různých workshopech s odborníky seznámí se svými silnými a slabými stránkami, předpoklady a jedinečnými vlastnostmi. Program nenahrazuje lékařskou ani psychoterapeutickou pomoc, slouží k osobnímu rozvoji.